Kontakta oss

Information

OBS!! Gå till www.akersbergasamuraj.se för aktuell information.

Kalendarium för hösten 2011

Augusti
OBS!! Vecka 33 startar nyintagningen för ÅSKC. Läs mer och anmäl dig på www.akersbergasamuraj.se.
15 - Nybörjarintagning för barn.
22 - Terminen startar enligt scheman för befintliga
       medlemmar.

September
9 - 11 - WadoRyu Karate Black Belt Cource
Träningsläger för alla med brunt och svart bälte.
Läs mer här >>

Oktober
1 - Heian Cup
22 - 23 - Höstläger Tråsätraskolan

November
5 - 6 - Stockholms Open
26 - Karate Kid Cup

December
3 - Karate SM, Hallunda
9 - 11 - Vinterläger Tråsätraskolan

Kalendarium för våren 2011

Januari
10 - Terminen startar enligt scheman.
17 - Nybörjarintagning för barn.
20 - Nybörjarintagning för vuxna och barn från 14 år.

Februari
6 - Gradering för de som missade på senaste lägret.
OBS!! Träningen för detta börjar kl. 10:00 och gradering genomförs från kl. 11:00.

Mars
19 - Katapokalen, Erikdalshallen.
27 - Årsstämma för ÅSKC.
Kallelse till årsstämma 2011.
Tuna Cup (Inget datum bestämt)

April
2 -> 3 - Vårläger, klicka här...
9 - Yushinkai open, Sundbyberg.

Maj
21 - 22 Svenska Wado Ryu Vårläger
29 - Terminsavslutning + gradering för de som missade på vårlägret.

Juni
17 -> 21 - Sommarläger Skara >>



Kalendarium för Hösten 2010

Augusti
23 - Terminen startar enligt angivna tider.

September
1 - Nybörjarintagning för hösten
(barn/ungom upp till 14 år)
7 - Nybörjarintagning för vuxna
18 - Budo Nord Karate Open >>

Oktober
9 - Heian Cup >>
9 - Swedish Kobujutsu Open IX >>
Tävling för barn från gult bälte.
Anmälan hittar du här och skall skickas till Per Bergström på mail snarast.

Alla som inte skall tävla är välkommna att titta.
23 - 24 Graderingsläger >>

November
27 - Karate Kid Cup & Svenska junior Pokalen


December
10 - 12 Vinterläger, Tråsätraskolan.
Läs mer här >>


Kalendarium för Våren 2010

Januari
11 - Terminen startar enligt angivna tider.
18 - Nybörjarintagning för våren (alla åldrar).

Februari
7 - Gradering kl. 09:00.
13 - Boden Open, se hemsida.
14 - Årsmöte (alla röstberättigade) kl. 11:00.
20 - Tuna kupp, läs mer...

Mars
6 - 7 Gruppinstruktörsläger Uppsala 1/2.
13 - 14 Dutch Open, Rotterdam.
14 - Klubbmästerskap från kl. 10.
19 - 21 - Träningsläger i Holland. Läs mer...
20 - Budo Nord Open Malmö.
27 - 28 Gruppinstruktörsläger Uppsala 2/2.
27 - Kata pokalen

April
9 - 10 Italien Open
10 - 11 NM Talin, Finland.
11 - Barntävling, Budogymnasiet, Hämta schema >> , Se flyer >>
16 - 18 Vårläger Tråsätraskolan, hämta information här >>.

Maj
7 - 8 EM senior Atén
8 - 9 Buschido Open Helsingborg.
30 - Gradering för alla som inte fick tillfälle på lägret.
       kl. 09:00 i Österskärsskolan.
       OBS!! Parteknikstävling kommer att genomföras
       efter detta.

Juni
5 - Riksmästerskapen Allstyle Karate Kumite 2010
5 - Riksmästerskapen Wado Kata 2010
Se mer information >>
18 - 22 Sommarläger, Skara sommarland, hämta information här >>.
26 - 27 St Maxime Open för damer.

Juli
23 - 30 - Träningsläger i Holland. Läs mer...


Kalendarium hösten 2009

Augusti
17 - Terminsstart för alla graderade barn och vuxna.
24 - Nybörjarintagning.

September
5/6 - Finska open, Tampera, Finland.
10 - Sista intagningen nybörjare
12 - Adidas karate cup, Kristianstad
19 - SM Valahallahallen, Göteborg

Oktober
4 - Har vi gradering för de som missade på sommarlägret samt de som vill. kl. 09.00 Österskärsskolan.
24 - Heian Cup, Karlstad.
23/29 - VM, Toronto, Kanada.
31 - Stockholm Open, Erikdalshallen (Läs mer...)
Klicka här för schema

November
1 - Kastanjenötstävling för alla barn från 7 år.
21 - Karate Kid Cup, Erikdalshallen

December
11 - 13 Vinterläger (klicka här...)
17 Avslutning för alla kl. 17.00 med bl.a. lite lek för både barn och vuxna.



Kalendarium våren 2009
Januari
12 - Terminsstart
19 - Intagningen nybörjare
24 - Tuna Cup, barn tävling Eskilstuna

Februari
15 - Årsmöte kl. 12:00 (Åkersberga Samuraj Karate Klubb)
Gradering för de som missade vid vinterlägret
OBS!! Gradering genomförs den 15:e efter årsmötet kl. 13:00. Vi kör gradering för de som missade vid vinterlägret eller inte var där samt träning för den grupp som kör vanligtvis på söndagar med start kl 13 eller så snart årsmötet är avslutat.

Mars
22 - Kata Pokalen

April
OBS!! Ingen träning på torsdagen den 9:e samt måndagen den 13:e.
Påskläger Åkersberga 11:e och 12:e april, d.v.s påskhelgen.
Margaretelundskolan Åkersberga, mer info...
18 - Yui Shin Kai Open III, Sundbyberg.
30 - INGEN TRÄNING


Maj
10 - Gradering för de som missade möjligheten under påsklägret kl 11:30.
21 - INGEN TRÄNING
23 - Göteborgs karatecup
24 - Sista träningspasset i Österskärsskolan, vi flyttar till Sörahallen.
    Söndagar upphör från och med att vi flyttar till Sörahallen (Hall B). Övriga tider är de samma.
31 - Klubbmästerskap. Läs mer här...
    OBS!! Vi kommer att vara i Österskärsskolan (inte Sörahallen) och det börjar kl. 9:00

Juni
12-16 Sommarläger Skara Sommarland.
Mer information här...
15 - Inställd träning p.g.a. att merparten är på skara som tränar måndagar.
16 - Träning som vanligt efter schema
17 - kl. 18:00 avslutning med filmvisning, Japans nationella trävling för barn.


Kalendarium hösten 2008

Augusti
25 - terminsstart för alla graderade barn och vuxna.

September
1 - terminsstart och provgång för alla nybörjare.
27/28 - Karate SM Erikdalshallen Kata och Kumite 15år+

Oktober
4 - Heian Cup Sundsta sporthal Karlstad, Kata och Kumite barn 7 år+
18 - Karate Kid Cup, Erikdalshallen start 10.00. Kata och Kumite barn 7 år+
26 - Karate Kata tävling för barn. Löthallen Sundbyberg. 7 år+

November
1 - Stockholm open Karate. Erikdalshallen start 10.00.
   (Kata och Kumite för barn 7 år+, klicka här...)
13-16 - Karate VM Tokyo Japan. (finns på Euro Sport)
KM planeringsdatum kommer senare.

December
13/14 - Vinterläger terminsavsl., Margaretelundskolan Åkersberga.
Läs mer här >>


Klubbar

Stockholms Wado Kai

Åkersberga Samuraj
Karate Klubb >>

Stockholm Wado KK >>

Kungsängens Karate
Klubb >>

Täby Karate Sällskap >>